Nauki społeczne (psychologia), Wydawnictwo MUZA, Warszawa 2022 r., 320 s.
Uważam, że to książka dla każdego, kogo pochłonął "pęd życia".
W "Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem" doktor Matthias Marquardt przedstawia co może wskazywać na wyczerpanie i wypalenie, nie tylko zawodowe, ale również życiowe. W dalszej części otrzymacie wskazówki jak sobie z nimi poradzić.
Książka świetnie napisana, w przystępny sposób, autor przytacza wiele przykładów z życia wziętych i statystyk. Według nich społeczeństwo jest tak bardzo wyczerpane i przemęczone, że niektórzy nawet go nie zauważają u siebie czy swoich bliskich. Zaczynają szukać przyczyny dopiero, gdy pojawią się objawy chorób do których prowadzi mała ilość snu, stres, przepracowanie, przemęczenie, pogarszająca się odporność, zbyt wiele obowiązków i nie umiejętność odpuszczenia sobie. Dowiecie się jak wielki wpływ na nasze życie mają media, internet, telefon i media społecznościowe.
W książce znajdziecie różne fazy Burnoutu, sygnały alarmowe, reakcje na stres, przedstawione co powinniście zbadać, aby wykluczyć chore narządy.
Następnie przeczytacie o tarczach ochronnych dzięki którym możecie poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem oraz nie dopuścić do nich. Dowiecie się również jakie są najważniejsze źródła energii.
Polecam Wam bardzo interesujący rozdział o żelazie i anemii, jakie mogą być jej objawy, co powinniście zbadać jeśli występują i jak sobie poradzić, gdy już ją mamy.
Dlaczego tak trudno nam wyhamować?
Co musi się wydarzyć, abyśmy zadbali o siebie?
Zostawię Was z tymi pytaniami... Bardzo Was zachęcam do sięgnięcia po tą książkę.
Kilka cytatów:
"Nic już nas tak naprawdę nie cieszy, bo po prostu brak nam energii."
"Zastanówcie się, czego naprawdę chcecie.
Nikt nie da rady trzymać dwóch srok za ogon.
Jeżeli ktoś tego próbuje, to prędzej czy później poczuję frustrację i nie będzie miał ochoty na trzymanie nawet jednej."
"Szczęście rodzi się często przez uważanie na małe rzeczy,
nieszczęście często przez zaniedbanie małych rzeczy."
Wilhelm Busch
"Robienie stale tych samych rzeczy
i oczekiwanie innych wyników to definicja szaleństwa."
Albert Einstein
Comments