top of page
eferezmaczyta

"Intuicja. Wewnętrzny głos - dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać." Ethan Kross

Zaktualizowano: 14 lip 2021


Poradnik, tytuł oryginalny: Chatter. The Voice on Our Head, Why it Matters, and How to Harness it; wydawnictwo MUZA, Warszawa 2021 r., 302 s.



Ethan Kross jest profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Michigan i Ross School of Business. Oprócz tego jest dyrektorem Laboratorium Emocji i Samokontroli. Jego badania sprawdzają, w jaki sposób ludzie mogą kontrolować swoje myśli, uczucia i zachowania, aby poprawić swoje życie. Korzysta z różnych narzędzi (np. Behawioralnych, dziennikarskich, fizjologicznych, neuronauki, mediów społecznościowych), aby rozwiązać te problemy. Do napisania tej książki zainspirowało go pytanie studentki z ostatniego roku, pod koniec wykładów. Jakie? Przekonajcie się sami :)


"Intuicja. Wewnętrzny głos - dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać" to debiut opierający się na różnych badaniach i doświadczeniach życiowych autora oraz osób badanych.


Intuicja to podświadomy proces, na który nie mamy wpływu. Możemy za to zgadzać się z tym co nam podpowiada lub nie. Uwierzyć w nią lub zanegować. Każdy z nas ma w sobie wewnętrzny głos, jedni go słuchają inni mniej, ale nie w sposób jest zaprzeczyć, że go nie ma. Bardzo często staje się naszym wrogiem, którego nazywanym "wewnętrznym krytykiem". To przez niego bardzo często tracimy wiarę we własne możliwości lub jesteśmy dla siebie krytyczni bardziej niż dla innych albo popadamy w depresję nie potrafiąc nim sterować.


Autor wewnętrzny monolog nazwał "trajkotem", który w ciężkich chwilach raczej utrudnia nam życie, chyba, że potrafimy nad nim pracować. "Trajkot" napędzają nasze myśli, wydarzenia z przeszłości, czasem nawet nie dotyczące nas, tylko kogoś kto się z nami nimi podzielił, wybieganie w przyszłość, że na pewno się nie uda, coś się zepsuje, nie osiągnie się oczekiwanych efektów itd. Ethan Kross uważa, że jeśli uda nam się monolog zamienić na dialog jesteśmy w stanie kontrolować nasze myśli i emocje, zastanowić się nad decyzjami, kontrolować realizację celów oraz poprawiać na lepsze naszą wewnętrzną narrację.

Można wyciągnąć z tego wniosek, że wszystko zależy od naszego nastawienia. W jednym z rozdziałów autor przedstawia eksperyment i tłumaczy siłę placebo, o którym na pewno każdy z nas słyszał. Poruszył również kwestię rytuałów, tych religijnych i nie. Dzięki nim zajmujemy nasz umysł czymś innym, nie skupiając się bezpośrednio na tym co się wydarzyło, co może pójść nie tak, tylko na samym rytuale, który nam pomoże lub odpędzi to czego nie chcemy. Skupiamy się na modlitwach, regułkach, ustalonej sekwencji ruchów itd. Dzięki wiarze możemy osiągnąć więcej.


" Od czasu do czasu potrzebujemy bólu,

który sprawiają nam nasze wewnętrzne konwersacje.

Wyzwanie nie polega na tym, aby całkiem unikać negatywnych stanów, ale na tym, by nie pozwolić im się pochłonąć."


Oto kilka ze sposobów radzenia sobie z naszym wewnętrznym "trajkotem":

- dystansowanie się od swoich myśli, próba spojrzenia na nie z innej perspektywy, zastanowienie się co byś poradził swojemu najlepszemu przyjacielowi w danej sytuacji, która sprawia ci trudność,

- obcowanie z naturą: spacer po lesie czy po parku, wsłuchiwanie się w dźwięki na spacerze lub słuchanie nagrań odgłosów natury działa na nas uspokajająco oraz dotykanie roślin, drzew, traw czy głaskanie zwierząt,

- uporządkowanie swojego otoczenia może poprawić nasze samopoczucie i ułatwić myślenie oraz pobudzić do efektywniejszego działania,

- praca nad naszymi przekonaniami: placebo i rytuały,

- kontakt z bliskimi, rozmowy z nimi lub specjalistą, który pomoże nam w rozwiązaniu konkretnego problemu.

W książce znajdziecie ich o wiele więcej.


Według badań ważne jest, aby w kółko nie przywoływać naszych negatywnych przeżyć i myśli. Warto nastawić się na poszukanie jakiegoś rozwiązania lub zachowania, które nas uspokoi, wyciszy, da nam dystans.


Zgadzam się z autorem, że najwięcej zależy od nas samych, pracy jaką włożymy w zrozumienie siebie, mechanizmów według których działamy i naszej reakcji na bodźce. Bardzo ważne jest pozytywne myślenie i umiejętnie radzenie sobie z problemem lub zgłoszenie się do odpowiedniej osoby o pomoc. W książce zawarte jest wiele przykładów z życia oraz badań, dzięki którym łatwiej zrozumiałam poszczególne metody.

Książka na pewno spodoba się osobą, które szukają odpowiedzi i zrozumienia, jak działa nasza intuicja oraz jak możemy dzięki niej sobie pomóc.



Cytaty:

 


"Introspekcja oznacza aktywne zwracanie uwagi na własne myśli

i uczucia. To ta zdolność pozwala nam korzystać z wyobraźni

i pamięci, zastanowić się, a następnie wykorzystać te przemyślenia do rozwiązania problemów, innowacji i tworzenia."


 

"Wewnętrzny głos to jednocześnie pomocna supermoc

i destrukcyjny kryptonit, który nam szkodzi."


 

Bolte Tojlor "szczerze wierzy, że kluczowe dla zdrowia umysłowego jest zwracanie uwagi na to jak sami do siebie mówimy."


 


"W skutek lęków ludzie zaniżają swoje wstępne oferty, przedwcześnie rezygnują z dyskusji i zarabiają mniej pieniędzy."


 

"Mądre rozumowanie wymaga patrzenia z szerszej perspektywy w kilku znaczeniach: poprzez świadomość ograniczeń własnej wiedzy, a także rozmaitych kontekstów życia i tego, jak mogą się one zmieniać w czasie, akceptację faktu, że inni ludzie mają inny punkt widzenia, i godzenie przeciwnych perspektyw."


 

"W jakiś sposób odzyskałem panowanie nad emocjami

i wewnętrznym monologiem, przemawiając do siebie tak jak do kogoś innego."


 

"Badania wskazują, że ludzie, którzy stawiają na różnorodność swoich źródeł wsparcia - zwracając się do innych osób w obliczu różnych potrzeb - odnoszą największe korzyści."



 

"To, co dajemy innym ludziom i co od nich otrzymujemy

w codziennych interakcjach,

stanowi pociechę dla wewnętrznego głosu."


 



Wydawnictwu MUZA dziękuję za egzemplarz.




27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page