Kryminał, sensacja, thriller; powieść, wydawnictwo MUZA 2022 r., 317 s.
"Wizje. Gniew" to druga powieść Anny Krystaszek, która z wykształcenia jest pedagogiem i socjoterapeutką. Akcja toczy się w Częstochowie i Lublińcu. Sprawą zajmuje się ekipa policyjna i śledczych z komendy w Częstochowie, niektóre postacie poznaliśmy już "W cieniu terapeutki", ale nie martwcie się, jeśli ktoś jeszcze nie czytał pierwszej książki autorki. Historie są niezależne, a raczej sprawy, więc można je czytać osobno :)
Wraz z egzemplarzem recenzenckim przyszła do mnie teczka = akta sprawy wraz ze zdjęciami, taka zapowiedź zaostrzyła mój apetyt na tą powieść, więc od razu zaczęłam czytać :)
Tak samo jak w poprzedniej powieści, motywem przewodnim był jeden z grzechów głównych. Tym razem padło na GNIEW. I to niebyle jaki, tylko skrzywdzonej dziewczyny. Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, przez różnych bohaterów książki. Każdy rozdział i podrozdział jest oznaczony datą, godziną i miejscem w którym znajduje się opowiadający oraz jego imieniem. Abyśmy mogli wiedzieć z czyjej perspektywy widzimy dane wydarzenia, czasem się zazębiają, innym razem przechodzą jedno w drugie.
Autorka zaserwowała nam mocny prolog i szybkie wejście w wir wydarzenia. Wprawiła w zdumienie wizjami Pauliny, która jest pacjentką szpitala psychiatrycznego, przewidującą morderstwa, ale czy aby na pewno? Im dalej, tym więcej pytań powstawało w mojej głowie. Różne, liczne tropy, kolejne morderstwa i wskazówki, które po jakimś czasie zaczęły składać się w całość. Czytając czułam się częścią ekipy rozwiązującej motywy i szukającej "rzeźnika ze świętego miasta".
Thriller czyta się jednym tchem, nie mogłam go odłożyć. Mniej więcej w jednej trzeciej książki myślałam, że już wiem kto jest odpowiedzialny za to wszystko, a i tak pod koniec okazało się, że jednak nie ;) Tego się nie spodziewałam! Jestem bardzo zaskoczona ukazaniem sprawcy, nie mniej motyw jak dla mnie oczywisty. Okładka świetnie dobrana do historii jest ogromnym plusem.
Zachęcam Was do sięgnięcia po "Wizje. Gniew", ale nie czytajcie opisu z tyłu książki. Dajcie się zaskoczyć i spróbujecie rozwikłać zagadkę. Autorka po raz kolejny ukazuje jaki wpływ na naszą psychikę ma trauma i wydarzenia z dzieciństwa. Wstrząsająca, przejmująca, niepojęta w niektórych aspektach chęć krzywdy i zemsty.
Polecam!
Dzięki tej powieści poznałam wstrząsającą historie Lublińca, związaną z hitlerowskimi eksperymentami na dzieciach i pacjentach szpitala psychiatrycznego, który się tam znajduje, a w powieści odgrywał istotną rolę.
Kilka cytatów:
"Ktoś musi czuwać nad bezpieczeństwem innych."
"Świat od wojny wcale się tak bardzo nie zmienił.
Ludzie nadal zabijają się wzajemnie...
Żeby się nie wypalić, musiałem szybko przyjąć do wiadomości,
że nie na wszystko mam wpływ i wszystkich nie jestem w stanie uratować."
"Dorośli i dzieci mają mnóstwo zajęć, ale coraz mniej jest w tym wszystkim radości i spontaniczności."
"Ludzie, którzy sami sobie robią krzywdę w końcu potrzebują pomocy."
"Chory umysł zaraża również ciało."
"Człowiek jest omylny i ma tendencję do naginania rzeczywistości według własnych wzorców."
Bardzo dziękuję wydawnictwu MUZA za egzemplarz recenzencki.
Comments